Úvodní stránka>Aktuality>Představujeme realizační týmy III.

PŘEDSTAVUJEME REALIZAČNÍ TÝMY

SK HS KROMĚŘÍŽ

RADEK SEDLAŘÍK

- hlavní trenér mladšího dorostu, kategorie U16

Sedlařík Radek

Narozen 12. BŘEZNA 1981 (39 let), trenérské vzdělání: UEFA B LICENCE

Hráčská kariéra

Celou dospělou část kariéry jsem strávil v Holešově, kde jsem nastupoval v soutěžích 1.B, pak 1.A, a následně jsem hrál Krajský přebor nějakých 13 let.

Trenérská kariéra

SFK ELKO Holešov - starší žáci

SK HS Kroměříž - mladší dorost

 

Sám sebe považuješ za začínajícího trenéra, jak si se dostal k trénování?

Poprvé jsem začal vážně uvažovat o trénování mládeže v roce 2008, kde jsem skoro celý rok nemohl hrát ze zdravotních důvodů. Pak jsem se na nějakou dobu k hraní vrátil a opustil tak myšlenku o trénování. Jakmile jsem ukončil hráčskou kariéru, tak mě oslovil jeden z mých bývalých trenérů a doporučil mě ke starším žákům, kam v té době vedení Holešova hledalo někoho nového.

Docela rychle si se v mládežnickém fotbale zorientoval a přišel si do Kroměříže. Proč právě "hanácká"?

Před sezonou 2019/20 mi nabídl pozici trenéra mladších dorostenců pan Heinz. Nakonec jsme se dohodli, že budu první půl rok působit u kategorie U17. Od letošní zimy jsem se pak posunul k rok mladším klukům do U16.

V prostředí Slavie si "nový". Jak vnímáš klub?

Vnímám ho jako nejsilnější klub v okrese, který hraje velmi vysokou soutěž, a přesto se snaží do prvního týmu posouvat přednostně hráče, kteří prošli jeho mládeží.

Zkus nám popsat jaký máš pohled na věkovou kategorii mladšího dorostu?

Pro kluky je věk 15 a 16 let zlomové období životní i fotbalové. Jednak je spojeno s přesunem ze základní školy, fyzickým dospíváním a taky možná uvažováním, čemu se vlastně chtějí v životě věnovat. Zvláště v našem klubu je přechod do dorostu náročný, protože v soutěžních zápasech najednou přichází konfrontace zpravidla s protihráči, kteří buď o rok starší, nebo naopak o rok mladší, ale z ligových akademií.

Proto považuji za důležité připravoval tréninkový proces tak, aby byl nejen smysluplný z hlediska dalšího vývoje kluků, ale aby byl zároveň zábavný a pestrý. V náročnějších zápasech je pak potřeba hledat a stanovovat splnitelné cíle. Snažit se, aby atmosféra v týmu byla co možná nejlepší.

Jaká vlastně je koncepce klubu v této kategorii?

Ohledně herního a tréninkového nastavení existuje v podobě pana Heinze propojovací článek pro všechny kategorie v rámci klubu. Máme nastavené atributy, které chceme primárně rozvíjet a jakým způsobem. Proto se v rámci mladších dorostenců snažíme zaměřovat hlavně na činnosti v obranné a střední třetině hřiště. Ať už se jedná o organizaci hry v obranné fázi nebo chování hráčů ve výstavbě hry od brankáře. V tréninkovém procesu je snaha tyto věci dělat co nejvíce v herním prostředí. Postupně se snažíme pracovat na odstraňování chyb a zlepšovat tím výkony v zápasech. Současně s tím mají kluci zpravidla jednou týdně specificky zaměřený kondiční trénink.

Máš představu, co by hráči přicházející ze žáků k tobě již měli umět, aby se lépe navazovalo?

Nejlepší hráči jsou ti, kterých trenéři pomohli v přípravkových a žákovských kategoriích vybudovat si lásku k fotbalu. Ti, kteří si přidávají po tréninku a baví je fotbal hrát a sledovat. Je těžké popisovat jaké fotbalové dovednosti by měli mít, protože logicky jsou kluci na různých úrovních. Obecně fotbal směřuje do rychlosti, takže řeknu, že rychlá práce s míčem pod tlakem je dovednost, která bude mít vždy uplatnění.

Jak hodnotí dosavadní působení tvého ročníku v přerušené sezoně?

Popravdě jsem si myslel, že z hlediska výsledků to bude lepší. Na základě výkonnosti, popřípadě nějakých předpokladů a fyzických dispozic kluci rotují nejen na postech, ale také mezi zápasy U16 a U17. I když bylo několik zápasů, z nichž se nějaký ten bod dal vytěžit, tak bodový zisk je zatím tristní.

Naopak rozhodně kladně hodnotím tréninkovou docházku a morálku. Dost kluků ukazuje, že se chtějí porvat o lepší výsledky a ukazovat lepší výkony. Obětují čas na individuální tréninky, případně někdo chce jít na oba víkendové zápasy. Rozhodně jsou v těchto kategoriích hráči, kteří budou velmi, velmi dobří a zajímavý v budoucnu.

Na čem tedy pracujete, aby se dostavily i tížené body?

Pracujeme stále na tom, o čem si myslíme, že je v této kategorii důležité. Každopádně vnímáme, že dost výsledků je například ovlivněno nezvládnutím standartních situací a určitě by stálo za to se tomuto hernímu prvku věnovat více v tréninku. Obecně se však snažíme soustředit na principy a zásady naší hry. Převážně organizace hry, držení míče a hledání ideálních postů pro hráče.

Z toho, co jsi popsal je jasné, že ještě je před hráči mnoho práce. Jaký vlastně cíl si dáváš, než je předáš "dál"?

Hlavním cílem je, aby hráči, kteří projdou naší kategorií byli dobře připraveni na přestup do vyšší kategorie a vnímali hru v souvislostech. Chtěli ve fotbale něco dokázat, byli ochotní mu věnovat volný čas a hlavně, aby je fotbal bavil.

A jaké jsou trenérské cíle Radka Sedlaříka?

Vzdělávat se a pokud to bude možné věnovat se trénování mládeže na co nejvyšší úrovni.

 

VŠECHNY ROZHOVORY - ZDE